Είμαι η Μαρία Αποστόλου και είμαι εκπαιδευτικός, συγκεκριμένα φιλόλογος. Ασχολούμαι κυρίως με τη μέση εκπαίδευση και τα μαθήματα των αρχαίων ελληνικών, αλλά και της νεοελληνικής γλώσσας.
Διδακτική Εμπειρία και όραμα
Αυτό που με χαρακτηρίζει ως εκπαιδευτικό είναι η ευελιξία μου, καθώς μπορώ και προσαρμόζω το μάθημά μου στις ανάγκες κάθε μαθητή. Ταυτόχρονα, διαθέτω υπομονή και επιμονή κατά τη μαθησιακή διαδικασία.
Μαθήματα Διδασκαλίας
Συγγραφικό έργο
Διδακτική Μεθοδολογία
Στόχος μου είναι κάθε μαθητής και κάθε μαθήτρια ν΄ αγαπήσει τη γνώση, να αγαπήσει το μάθημα αυτό καθαυτό. Γι΄ αυτό και η διδακτική μου μέθοδος βασίζεται κυρίως στη Σωκρατική μαιευτική. Πρακτικά, σημαίνει ότι ο μαθητής κι η μαθήτρια λαμβάνουν ενεργό ρόλο κατά τη διδασκαλία του μαθήματος και με τη δική μου καθοδήγηση αποκτούν την καινούρια γνώση, βασιζόμενοι στην ήδη υπάρχουσα γνώση.
Οι συνεργάτες μας χαρακτηρίζονται από Εμπειρία στο διδακτικό τους αντικείμενο, Υπευθυνότητα, μεράκι για Δημιουργία & Ενσυναίσθηση.
Φιλοσοφία των Εκπαιδευτικών μας
Η ομάδα μας διαθέτει το πολυτιμότερο εργαλείο, δηλαδή τις εκπαιδευτικές μας παροχές! Μέσα από την Παρατήρηση & τη συνεχή Επανάληψη γίνεται αντιληπτό το «Πώς» και το «Γιατί» κάθε εκπαιδευτικής διαδικασίας. Τη βάση μας αποτελούν τα Courses (πλούσιο υλικό με σειρά & οργάνωση) τα οποία αξιοποιούνται με Συνέπεια και με μοναδικό σκοπό την Επιτυχία σας!
Μεθοδολογία Αρνός (Θεωρία – Εξάσκηση – Έλεγχος – Καθοδήγηση)
Διαρκής Φροντίδα και Εξέλιξη
Η πλήρης κατανόηση του διδακτικού αντικειμένου από το μαθητή διασφαλίζεται μέσα από την συνεχή εξάσκηση (Φύλλα Εργασίας) & την επανάληψη. Ανάλογα με το μαθησιακό στυλ κάθε μαθητευόμενου οργανώνεται εξατομικευμένο Πρόγραμμα Καθοδήγησης σύμφωνα με τις προσωπικές του ανάγκες & το ρυθμό μελέτης του.
Έγκαιρη διάγνωση και βελτίωση επίδοσης
Καλώς ορίζουμε κάθε μαθητή στην Κοινότητάς μας με Διαγνωστικά Διαγωνίσματα στοχεύοντας στην έγκαιρη και εξ αρχής αναγνώριση των μαθησιακών του ιδιαιτεροτήτων. Τα διαγωνίσματα διαθέτουν ασκήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας & είναι κατάλληλα προσαρμοσμένα στην ύλη της προηγούμενης τάξης. Ταυτόχρονα, επιδιώκουμε την άμεση παρέμβαση και τη διόρθωση λαθών ή αστοχιών μέσω Ατομικών Συναντήσεων & Συμβουλευτικής.
CPD – Συνεχής Επαγγελματική Ανάπτυξη
Από το 2011 καινοτομούμε και εξελισσόμαστε! Συμμετέχουμε σε Διεθνείς Εκθέσεις e-learning και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας: OEB Berlin, BettShow London, Practical Pedagogies, Bookfair Frankfurt. Επίσης, φροντίζουμε τη συστηματική και σταθερή επιμόρφωση των συνεργατών μας σε ζητήματα Νέων Τεχνολογιών, Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας στην Εκπαίδευση.